obkladačské práce - koupelny obkladačské práce - kuchyně obkladačské práce - bazény obkladačské práce - terasy obkladačské práce - balkóny obkladačské práce - dlažby obkladačské práce - obklady obkladačské práce - mozaika obkladačské práce

Pokládka přírodního kamene v interieru i exterieru

Přírodní kámen, není určený pouze pro venkovní využití, nic nebrání tomu, abyste ho použili i do interiéru..

Interiérové použití přírodního kamene

Přírodní kamen je vyhledávaný v interiérech především pro kuchyňské pracovní desky a do koupelen. Moderního a neotřelého vzhledu obývacího pokoje také docílíte obložením stěny, kde je krb, či krbová kamna, a to například břidlicí.

Exteriérové použití přírodního kamene

Zaměříme-li se na použití přírodního kamene pro exteriér, pak ho můžete využít například pro vydláždění cest, cestiček, chodníků, komunikací, odstavné plochy, parkovací plochy, schody, zahradu aj.

Výhody použití přírodního kamene

Proč právě zvolit přírodní kamen pro venkovní, ale i vnitřní pokládku? Kamen je charakteristický svojí výjimečnou odolností a pevností. Kamen Vás také nezklame, co se týká barevné stálosti, oproti jiným materiálům. Pokud zrovna nechcete trávit dlouhé hodiny čištěním a údržbou, pak Vás jistě potěší kamen v tom, že je pro něj charakteristická snadná a rychlá údržba, a to aniž byste museli použít nějaké chemické prostředky. V neposlední řadě pro Vás jistě také nebude zanedbatelný ten fakt, že cenakamene pro pokládku, je více než příznivá.

Pokládka přírodního kamene svépomocí a firmou

Zvažujete, zda si položit dlažbu sami, nebo spíše oslovit profesionální firmu? Musíte zvážit sami, zda máte potřebné náčiní, dostatek času, zkušeností, znalostí. Firma, jež se zabývá pokládkou přírodního kamene, veškeré tyto parametry splňuje. Zvažte tedy veškeré výhody, nevýhody, které plynou z pokládky svépomocí a pokládky od profesionálů, a na základě toho se rozhodněte.

Spolupráce s firmou zabývající se pokládkou přírodního kamene

Rozhodli jste se, že oslovíte profesionální firmu, jež se specializuje na pokládku přírodního kamene? Pak Vás možná bude také zajímat, jak bude mezi Vámi a danou firmou probíhat spolupráce.

V prvé řadě zástupce Vámi vybrané firmy za Vámi přijede, respektive na místo budoucích změn a pečlivě zaměří plochu. Následně se s Vámi firma domluví na termínu pro vypracování cenové kalkulace. Po obdržení cenové kalkulace, sdělení možného termínu vyhotovení pokládky, se rozhodnete, zda bude spolupráce mezi Vámi a firmou pokračovat. V případě, že budete s cenou a nejen s ní souhlasit, dojde s největší pravděpodobností nasepsání smlouvy o dílo. Tato smlouva bude řešit například cenu prací, záruku na práci a materiál, termín vyhotovení práce, platební podmínky aj.

Častokráte je zapotřebí místo, plochu, terén také upravit, ať už ručně, či za pomoci techniky. Poté bude následovat připravení nezbytné podkladní vrstvy. A pak již nebrání nic tomu, aby došlo na pokládku a závěrečné dokončovací a začišťovací práce.

Důležitost podkladní vrstvy

Proč je tolik důležité, aby podkladní vrstva byla patřičně připravena pro samotnou pokládku? Aby byla finální pokládka komplexní, trvanlivá a kompaktní, je zapotřebí mít betonovou plochu pevnou a neporušenou, bez případných trhlin. Plocha by také měla být bez jakékoli mastnoty a samozřejmě nečistot.

Závěrečná etapa pokládky dlažby v podobě spárování

Dlažba z přírodního kamene je položena, tím ovšem ještě není hotovo. Nyní následuje finální krok, a to vyspárování. Spárování může proběhnout způsobem „za mokra“, nebo „za sucha“.

Spárování dlažby za mokra

Spárování za mokra spočívá ve spárování dlažby spárovací hmotou smíchanou s vodou. Za pomoci speciální špachtle se spárovací hmota aplikuje do jednotlivých spár a následně za pomoci vlhké houbičky se spáry vyhlazují. Spolu s vyhlazením se také případně znečištěné kameny od spárovací hmoty, čistí. Nechat vyčištění kamenů, až po kompletním vyspárování, není moc vhodné. Řádně byste se totiž Vy, nebo Ti, co Vám pokládku budou dělat, zapotili. A mohlo by se i stát, že by se dokonale spárovací hmota nemusela z kamene dostat.

Spárování dlažby za sucha

Spárování dlažby za sucha probíhá za využití suché spárovací hmoty, kdy suchá směs se nasype na dlažbu. Za pomoci smetáčku se pak směs vmete do spár. Spárovací hmota, která bude navíc, se odebere. I když je tento způsob spárování „za sucha“, tak na závěr se spáry zavlhčí, ovšem jen tak jemnou sprškou a nechají se spáry proschnout po dobu cca patnácti minut. Následně se pak celý postup zopakuje. Tímto způsobem se docílí toho, že bude dlažba z přírodního kamene čistá, jednolitá a bez jakéhokoli cementového znečištění, kterému se jen těžko vyhnete v případě spárování dlažby za mokra.

Druhy kamenů vhodných pro pokládku

Co se týká volby kamene, tak máte na výběr hned několik možností. Které kameny patří mezi nejvíce žádané? Především se jedná o žulu, pískovec, opuku, andezit, břidlici, travertin, čedič, porfýr aj.

Výše jmenované přírodní kameny:

Žula

Žula je v podstatě vyvřelinou, a to slídy, křemene a živce. Žula je tolik vyhledávaným a oblíbeným přírodním kamenem nejen z důvodu, že je velmi tvrdá a výjimečně odolná vůči případnému poškrábání. V případě, že se rozhodnete pro žulu, budete moci vybírat z celé řady barev od pískové, blankytně modré, až po temně fialovou a černou. Žula není jenom vyhledávaná pro použití v exteriérech, jako dlažba, ale také v interiérech pro koupelnové, či kuchyňské pracovní desky.

Pískovec

Pískovec je horninou, jež je vytvořena postupnými nánosy vápníku. I v případě pískovce můžete vybírat z celé škály barev, od šedivé, žluté po červenou. Pískovec se může pochlubit velmi snadnou a rychlou údržbou.

Břidlice

I břidlice, stejně jako pískovec, je usazenou horninou. Ovšem břidlice je tvořená jílem a sopečným popelem. Již z toho důvodu složení, je břidlice převážně v barvách šedi, antracitu aj. Nejen díky své barevnosti je břidlice poptávaná pro pokládku venkovní dlažby, a to nejen pro chodníčky, cestičky, ale také obložení bazénu, pro schody, verandy aj. Díky tomu, že se může břidlice velmi dobře štěpit, lze z něj docílit tenké desky, jež jsou vhodné například pro obklady. Víte, že z břidlice se také vyrábí desky pro kulečníkové stoly?

Travertin

A do třetice i travertin je usazenou horninou, a to uhličitanu vápenatého. U travertinu můžete volit z barevných odstínů od nažloutlé, žluté, rezavé, až červené. Podle toho, kde travertin vznikl, se rozlišuje travertin potoků, travertin pramenů a travertin jeskyní. Travertin je oblíbený pro svoji minimální údržbu. Využijete ho nejen exteriér, ale také interiér, v podobě pracovních kuchyňských desek, do koupelny aj.

Porfýr

Jedná se o vulkanický kamen, který je složen z velkých krystalů křemene, či živce. Z toho důvodu se porfýr efektně leskne. Porfýr je velmi vhodný pro exteriérové využití, a to z důvodu, že je odolný vůči velmi nízkým teplotám. Kromě toho nevyžaduje žádnou náročnou údržbu a může se pochlubit i dlouhou životností. Porfýr si budete moci zvolit nejen pro položení dlažby, ale také pro obložení bazénku, pro schody, vydláždění chodníku aj.

Přírodní kamen, co do výběru druhu, barevnosti, tvaru nabízí celou škálu využití, jak pro exteriér, tak interiér. Nejen příjezdovou cestu, parkovací stání, ale také kuchyňské pracovní desky, obložení krbu, schodů, obložení stěn a zahradní architekturu, je více než vhodné řešit přírodním kamenem.

   reference    reference

   reference    výtvarná mozaika

.: slovníček pojmů

Daniel Jech - obkladačské práce
Mnichovice
Praha-východ
mobil: +420 728 964504
email: info@obkladac-jech.cz